Kairo
Kairo Egyiptom fővárosa, a világ 13. legnépesebb városa, 16 millióan lakják. A várost kormányzó irányítja. Itt ülésezik az ország kormánya is, továbbá az állami és vallási központjai is itt vannak az országnak. Az óváros a világörökség része, itt található a legtöbb építészeti alkotás. A város külvárosokkal együtt 457 négyzetkilométer alapterületű, ezt az egészet hívják Nagy Kairónak.
Két szigetet foglal magában a város, Gezira és Roda. Északra a Nílus deltatorkolata határolja, nyugatra a gízai piramisok, délre pedig Memphis. A belvárosban több mecset található, a modernebb részen inkább üzleti negyedet találhatunk.
Kairó éghajlata szubtrópusi, legmelegebb hónap a július, átlagosan 28 fok van ilyenkor, leghidegebb a január, az átlaghőmérséklet 14 fok. A csapadék roppant kevés, az is általában csak november és március között esik.
641-ben a muszlim arabok hadvezére alapította Fusztát a mai város déli részén. 868-ban egy emírdinasztia új fővárost épített magának, nem messze Fusztáttól. Később ugyan megbukott az emírség, de a két város egyesült, így lett Kairó. Hivatalosan 969-ben alapította meg Kairót a Fátimidák hadvezére, hamarosan pedig a Fátimida kalifák is ide tették székhelyüket. 1517-ben az Oszmán Birodalom része lett. Ugyan Napóleon egy rövid időre meghódította a város, de 1801-ben a törökök visszaszerezték. 1922-ben Egyiptom fővárosa lett. A város elképesztő mértékben növekedik és fejlődik. Ma már hozzátartoznak az ókori lelőhelyek, továbbá Memphis és Gíza is.
/utazasnyaralas.hu/
|