let Afrikban
|
Afrika terletnek megoszlsa mvelsi gak szerint
|
Az hez kontinens
Afrikban a nagy kiterjeds sivatagok, eserdk a mezgazdasgi termelst csak kis terleten teszik lehetv. A kontinens kb. 6%-t mvelik meg, s ez foglalkoztatja a keres lakossg tbb mint felt.
A mezgazdasg nem tud lpst tartani a lakossg szmnak gyors nvekedsvel, mert a fldmvels s az llattenyszts mdszerei az vszzadok sorn alig vltoztak. A knnyen lepusztul trpusi termtalaj tnkremegy, a szraz szavannkat a tlzott legeltets sivatagg vltoztatja. Az egy lakosra jut lelmiszer-mennyisg gy vrl vre llandan cskken. Ezt a jelents npessgszaporulat is okozza.
Az lelmiszerhinyt behozatallal prbljk ptolni, de a fellp hnsgeket a klfldi seglyek s klcsnk is csak enyhteni tudjk.
A mezgazdasgi mvels, a gazdlkodsi tpus terletenknt ms s ms.
A trpusi vezetben a nvnytermeszts nincs vszakhoz ktve, hiszen mindig meleg van. Itt a csapadk vi mennyisge s eloszlsa szabja meg, hogy mikor s mit termelnek.
Ktfle gazdlkodsi md jellemz: az egyms mellett megtallhat kezdetleges kaps fldmvels, valamint a tbbnyire 1-1 nvny (pl. kaka, kv, tea, olajplma) termesztsre szakosodott ltetvnyes gazdlkods *. Elbbi a helyi fogyasztsra, a lakossg elltsra klest, kukorict, manikt*, battt* termeszt. Utbbi termkei – a kaka, a kv, a bann, a tea, a plmaolaj s az anansz – ltalban kivitelre (exportra) kerlnek.
|
A npessg j rsze mg igen kezdetleges krlmnyek kztt l
|
A kontinens gyren lakott terletein az serd vagy szavanna egy rsznek felgetsvel nyernek termfldet. Ezt kezdetleges eszkzkkel (sbot, kapa) fellaztjk. A klnbz nvnyeket 2-3 ven t vegyesen ltetik. Ha a talaj elgyomosodik, termereje cskken, jabb terleteket vonnak mvels al.
A szraz szavannk s flsivatagok vidkein a nomd psztorkods terjedt el. Mivel az llatok szma gazdagsgot is jelent, az llomny sszertlen nvelse egy-egy terleten tllegeltetshez vezet. Ennek kvetkezmnye a gyeptakar elpusztulsa, a talaj kiszradsa, lepusztulsa, vgs soron az elsivatagosods. Ez is szerepet jtszott a Szahara dli hatrn hzd – hsgvezetknt is emlegetett – Szhel-vezet kialakulsban.
Az 1970-es vekben aszly trt a Szhelre. A kutak vize elapadt, a terms nem rett be. Az llatok a maradk nvnyzetet is lelegeltk. Hatalmas fves terletek vltak sivatagg. A terlet nomd npeinek helyzete kiltstalann vlt. A tpllkhiny, a betegsgek knyrtelenl megritktottk a Szhel-vidk lakossgt.
|
|
Datolyaplmk egy ozisban Tunziban
|
A trpusi vezet fent lert gazdlkodsi formira tipikus pldt lthatunk pl. Nigriban. A korbban lelmiszert exportl orszg ma nagyszm lakossgnak bels ignyeit sem tudja kielgteni.
A sivatagban csak a vz szomszdsgban van let. Ezek az ozisvidkek, ahol a termszetes forrsok mellett artzi kutak frsval igyekeznek biztostani a nvnyek szmra a vizet. Az ozisok legjellegzetesebb kultrnvnye a datolyaplma. ltetvnyein sokszor tbb tzezer ft gondoznak az ozislakk.
|
A plmafa megfelelen trgyzva, mestersgesen beporozva 100-200 kg mzdes termst is hoz. A datolya tpllja az ozisok lakit, llatait. Szrtott llapotban egsz ven t eltarthat, s nagy cukor- s kemnyttartalma miatt igen tpll. A termsfelesleget eladjk. Sok csald szmra ez jelenti az egyedli pnzforrst.
|
A kontinens legnagyobb datolyatermelje Egyiptom. Fvrosa Kair. A datolyaplmk flrnykba grntalmt, narancsot, fgt ltetnek az ozislakk. A fk kzti legals szinten zldsgflket (paradicsomot, hagymt, uborkt, hvelyeseket), mshol rpt, kukorict, ntzve gyapotot termesztenek.
|
|
szak-afrikai arab vroska |
Tevk vrjk a turistkat a gzai piramisoknl. Egyiptomnak jelents bevtelei szrmaznak az idegenforgalombl |
Sok s sokfle svnykincs, lassan fejld ipar
Az afrikai orszgok bnyszata a fejlett vilg megnvekedett szksgletei miatt felgyorsult. Az svnykincsek felkutatsa, kitermelse jrszt klfldi vllalatok irnytsval trtnik. A bnyk legnagyobb rsze kivitelre termel. A feldolgozipar viszont a kontinensek kzl itt a legfejletlenebb, s a lakossgnak csak kis rszt foglalkoztatja.
|
Mivel magyarzhat a gazdasgi fejlds lass teme?
– A klfldi vllalatok a megtermelt haszon nagy rszt sajt orszgukba viszik ki.
– A lakossg jrszt szakkpzetlen, gy a korszer technika bevezetse nehzkes. Sok az rstudatlan ember.
– A bels viszlyok elriasztjk a klfldi befektetket.
– A klfldrl felvett klcsnk fggsget jelentenek. Sok orszg eladsodott.
– Az t- s vasthlzat gyr, minsge ltalban nem megfelel.
– A gyors npessgnvekeds miatt sok pnz kell laksok, iskolk, krhzak ptsre, az thlzat fejlesztsre, gy kevs marad a termels bvtsre.
|
|
A fejldshez elengedhetetlen az oktats fejlesztse is. Iskola Fekete-Afrikban
|
Afrika terlete svnykincsekben gazdag. A lelhelyek feltrsa s kiaknzsa mr a gyarmati idszakban megkezddtt.
Egyes bnyakincsek elfordulsa vilgviszonylatban is szmottev – pl. kolaj, fldgz, gymnt, mangnrc*, rzrc, bauxit, urnrc*, arany, platina*, foszft*.
Nzd meg az atlaszodban, hogy a felsorolt svnykincsek mely orszgokban fordulnak el!
Afrikban van a Fld vzenergia-kszletnek 25%-a, de a vzermvek* megptse, mkdtetse mg a jv feladatai kz tartozik. Ezek nagyon kltsges beruhzsok, amelyek lassan trlnek meg.
A kontinens orszgai fggetlenn vlsuk utn sem tudtak megfelelen iparosodni. Fejletlen vagy teljesen hinyzik az svnykincseket feldolgoz nehzipar, a korszer ipari gazatok kialakulshoz pedig klfldi tkre (pnzre) s piacokra (felvsrl partnerekre) lenne szksg.
A lakossg alapvet kzszksgleti cikkekkel val elltsban a hagyomnyos kzmiparnak van fontos szerepe. (Kzszksgleti cikk pl. a ruha, a cip.)
Afrika orszgainak tbbsge a fejld orszgok* csoportjba tartozik. A legfejlettebb gazdasg orszg a Dl-afrikai Kztrsasg.
Nzz utna, hogy mely afrikai orszgokba szerveznek utakat magyar utazsi irodk! Milyen ltnivalkat knlnak?
|
OLVASD EL!
A mediterrn partvidket elhagyva, a pusztkban sztszrtan ll, lapos strakat lehet megfigyelni. Ezekben lnek a beduinok. A „bed” sz nomd psztort jelent. Kb. 3000 vvel ezeltt mg tevket tenysztettek Arbiban. Itt Afrikban egy-egy ozis kzelben vertk fel straikat. A sivatagi kereskedelem fellendlse utn a karavnutakat kezdtk „ellenrizni”. Portyz csapataik rajtatttek a karavnokon. (Ezt a hadmveletet neveztk ghazvnak, ebbl szrmazik a razzia fogalma.) Ma psztorkodssal foglalkoznak, tevt, kecskt, juhokat tenysztenek. Amikor a sztyepp kizldl, dlebbre hzdnak a sivatagba. A nyri szrazsg idejn visszatrnek a kultrterletek kzelbe. Straikat rgebben fekete kecskebrbl ksztett hatalmas tertvel fedtk. Ma mr inkbb ponyvt hasznlnak. Orszghatrokat nem ismernek, szabadon vndorolnak csaldjaikkal, llataikkal. A frfiak bokig r, b ruht viselnek, a nk fekete kendbe burkolznak.
A Szahara belsejben lnek a tuaregek. Sokig a sivatag kalzaiknt tartottk szmon ket. Ma tevikkel st s lelmet szlltanak a dlebbi tjak nomd nger trzseinek. Kk embereknek nevezik ket. A frfiak kk szn, tgaszer vszonltzket viselnek. A kelmt indigfestkkel sznezik. Fejket fekete vszonkendvel tekerik krl, csak a szem vonala marad szabadon. A kend 6-8 m hossz, 10-20 cm szles. Tagulemusz a neve, innen szrmazik a tuaregek msik elnevezse: ftyolos emberek. A ftyol vdelmet nyjt a tz Nap s a homokviharok ellen. Hitvilguk szerint, ha a frfiak ezt a kendt idegenek eltt levetik, akkor a rossz szellemek bajt hoznak rjuk. Ezrt jszakra sem vlnak meg tle. tkezs kzben bal kzzel elhzzk szjuk ell, s jobb kezkkel takarjk el arcukat. A frfisg szimbluma is a kend, a fik 15-20 ves koruktl viselhetik.
Tanzniban s Kenyban lnek a maszjok. Valamikor k voltak a kontinens legharciasabb npei, rettegsben tartottk a szomszdos trzseket. Ma k a legjobb vadnyomozk.
A frfiak magasak, vllasak. Hajukat apr fonatokba fonjk, gyngykkel dsztik. ltzetk egyszer sznes lepel, a vllukon sszefogva. Sarujuk llatbrbl kszl. Fegyverzetk a hossz, lapos lndzsa, vkn brtokban nyilakat, trt viselnek. Ezeket llataik legeltetse kzben gyakran kell hasznlniuk. teleik vad gymlcskbl, zebutejbl, trbl, sajtbl llnak. Feladatuk az llatok legeltetse, vadak elejtse s a trzs vdelme. Ezen kvl szmukra minden ms munka szgyennek szmt. Elszeretettel tertenek le veszlyes nagyvadat. Ez a hstett ert s rangot jelent. A maszj lnyok szvesebben mennek hozz a btor legnyekhez.
A maszj nk kopaszak, hajukat leborotvltatjk. Flcimpjuk megnylt, mert flket klnbz nagysg s sly karikkkal aggatjk tele. Nyakukon gyngyfzr gallrt viselnek. Karjukat drtspirl dszti. A nk vgeznek minden munkt, a gyereknevelst, az lelemgyjtst, a hzptst. A maszj kunyh vkony, hajlkony botokbl kszl. Ezeket a fldbe szrjk, gallyakkal tszvik, majd trgys agyaggal betapasztjk. A forr napon ez kemnny szrad, s a trpusi zivatar sem teszi tnkre. Egy kis nyls szolgl bejratknt.
A 12-14 ves fikat felavatjk – elklntik csaldjaiktl. 3-4 htre tborba kltznek, ahol megtanuljk a vadszat s a csaldalapts szablyait. A serdl lnyok szintn a fiatalok tborban lnek frjhez menskig, mg meg nem veszik ket szleiktl. Ha egy csaldban lenygyermek szletik, majd j munkaert jelent, a figyermek pedig a harcosok szmt nveli.
|
|
|
Beduin asszony |
Tuareg tevvel |
Maszj n |
/Mozaik Fldrajzknyv s sajt rs vegyesen/
|