A legforrbb kontinens
|
A csapadkos zna vndorlsa a trpusi vezetben
|
Afrika terletnek legnagyobb rsze a trpusi vezetben van. Ebbl kvetkezik, hogy a legforrbb kontinens.
Az Egyenlt mentn egsz vben nagy a felmelegeds. Ennek hatsra a lgtmegek felemelkednek, ezrt alacsony lgnyoms v jn ltre. A felemelked s –D-i irnyban sztraml lgtmegek a 30. szlessgi kr mentn leszllnak. Itt magas a lgnyoms. A kt v kztt, az eltr lgnyoms hatsra a fldfelszn kzeli levegrtegekben lland lgramls (szl) jn ltre. A trpusi vezet jellemz szlrendszere a passzt.
A passztszl lland szl, amely az Egyenltnl felemelked meleg leveg helybe ramlik a trtk fell. A Fld tengely krli forgsa eredeti irnybl kiss eltrti, ezrt az szaki flgmbn K-i, a dli flgmbn DK-i passztrl beszlnk.
A trpusi vezetben hromfle ghajlat alakult ki.
a) Az egyenlti ghajlaton llandan magas a leveg hmrsklete s pratartalma, kicsi a napi s vi hings. Egsz vben sok a csapadk. Terletn nagyon sr eserd (serd) n.
A legjelentsebb nvnyei: a rotangplma, amelyet eldeink ndplcaknt ismertek; a sztrofantusz adja a bennszltt vadszok nylmrgt; rtkes faflk az benfa, a szantlfa s a klafa.
|
Az eserdk talaja a gyenge termkpessg, humuszban szegny laterittalaj *.
Egyenlti ghajlat tjak Afrikban a Kong-medence s a Guineai-bl partvidke.
b) Az Egyenlttl -ra s D-re tvolodva, a szavanna ghajlaton a hmrsklet mg mindig magas. Kt vszak vltja egymst, egy ess s egy szraz. A csapadk nyron hull. A hings s a szrazsg a trtk irnyba nvekszik. A nvnytakar is vltozik: erds, ligetes, majd fves szavanna.
|
Az vszakok vltakozsa a trpusi vezetben
|
|
Jellemz nvnyek: a majomkenyrfa (az 5-6 m trzstmrj farisok 2-3000 vig is lhetnek, termsk a majomcsordk kedvelt csemegje), az olajplma s az elefntf. Ez a terlet a nagyvadak s vadszok paradicsoma.
|
A szavannk talaja hasonl az serdeihez, laterittalaj, de magasabb humusztartalommal.
Ilyen tjak: Szudn, a Kelet-afrikai-magasfld , a Kong-medence szaki s dli terletei.
c) A trtk krnykn az lland leszll lgmozgs miatt trpusi sivatagi ghajlat alakult ki. Ezeken a tjakon is magas a hmrsklet. A nagy nappali felmelegedst azonban jszaka ers kisugrzs, lehls kveti. Ezrt nagy a napi hings. A napstses rk szma magas, a pratartalom alacsony. A csapadkszegny terleten a flsivatagokban csak olyan nvnyek lnek meg, amelyek alkalmazkodnak az ers fnyhez, forrsghoz, jl trik a szelet, a csapadkhinyt. lland nvnyi let csak ott alakulhat ki, ahol termszetesen vagy mestersgesen vizet tudnak nyerni. Ezek az ozisok*. A sivatagos tjakon valdi talaj nem kpzdik. Ilyen tjak: szakon a Szahara, dlen a Kalahri.
Afrika Fldkzi-tengeri partvidke s a kontinens dli pereme tmenetet kpez a forr s a mrskelt vezet kztt. Itt az ghajlat mediterrn. Ezeken a tjakon jellemz nvnyzet a kemnylomb erd *: rkzld tlggyel, paratlggyel, olajfval. Az erdk alatt kzepes tpanyagtartalm fahjszn talaj kpzdik. Emlkezz vissza, mit tanultl 6. osztlyban errl az ghajlatrl!
Az ghajlatok, a termszetes nvnytakar s a talajok vezetes elrendezdsek az Egyenlt mindkt oldaln.
Az ghajlati jellemzk azonban nemcsak az Egyenlttl szakra s dlre vltakoznak, hanem a magashegysgekben fggleges irnyban is. A Kilimandzsr-csoport 5000 mter fl magasod cscsait mr rk h fedi.
|
|
Elefnt a szavannn |
Majomkenyrfa |
Zuhatagos folyk, lefolystalan terletek Afrikban
A kontinens legtbb folyja a sok csapadk egyenlti tjakon ered. A folyk, az risfolyamok a lpcszetes felszn miatt sok helyen zuhatagosak. Afrika terletnek kzel harmadrsze lefolystalan, teht ezekrl a terletekrl nem jutnak el a vizek a tengerekbe, cenokba.
Nemcsak a kontinens, hanem a Fld leghosszabb folyama is a Nlus. Keresd meg, hol ered! Milyen torkolata van?
Az Egyenlt mentn elterl hatalmas medenct a Kong vzrendszere hlzza be. Vzbsgt tekintve Fldnkn a msodik. Tlcsrtorkolatt az aply-dagly mlytette ki, amit tengerjrsnak neveznk.
|
Az cenok vzgyjt terletei Afrikban
|
|
Daglykor a tenger szintje megemelkedik, a tengervz benyomul a torkolatba. Aplykor a vzszint cskkensvel nagy ervel ramlik a vz az cen fel s magval sodorja a hordalkot. Az aply s a dagly hatrnknti vltakozsnak eredmnyeknt mlyl s szlesedik a Kong torkolata.
|
|
A vz ramlsa a tlcsrtorkolatban
|
A Guineai-blbe ml Niger a kontinens msodik legbvizbb folyja. A Zambzi hatalmas zuhataga 122 m magasbl dbrgve zdul le, ez a Viktria-vzess.Hasonltsd ssze Afrika legnagyobb folyit az albbi szempontok szerint: eredsk helye, hov mlenek, torkolattpusuk, vzjrsuk, vzbsgk, jelentsgk a kzlekedsben, szlltsban!
A kontinens tavai
Afrika nemcsak nagy folykban, hanem tavakban is gazdag. A Kelet-afrikai-rokrendszer keskeny, hossz tavai kzl legmlyebb a Tanganyika-t. A kontinens legnagyobb tava a Viktria-t.
|
|
Kiszradt folymeder (vdi) |
A Viktria-zuhatag a Zambzi-folyn |
|
OLVASD EL!
Afrika terletn szmos nemzeti park lteslt az elmlt vtizedekben. A szakemberek felismertk, hogy a termszeti krnyezet sok helyen veszlyben van, ezrt megvsa fontos feladat. Pillantsunk be nhnyba!
Ghna nyugat-afrikai orszg. Nvnyzete vidkrl-vidkre vltozik. A Kakum Nemzeti Park trpusi serdejben a lombstoron t 30 mter magassgban vezet Afrika egyetlen hidakkal kombinlt fggstnya. A 350 mter hossz stny a talajszinten indul, majd lassan emelkedik 12 emeletnyi magassgba – gy szinte alattunk terl el az eserd, madrtvlatbl szemllhetjk annak lvilgt. A park egyik klnlegessge a kuntanfa, melynek gykerei a fld felett nnek, gy olyan, mintha gykerestl kitptk volna.
Nambiban, az Okavango-foly mentn terl el a Mahango Vadrezervtum: rtereket, papiruszmocsarakat, fves pusztkat foglal magba. Terletn hatalmas majomkenyrfk nnek. Elefntok, bivalyok, vzilovak, vziantilopok, impalk s szmtalan madr tall itt menedket. A park nevezetessge a csodlatos Popa-vzess, ahol az Okavango 14 km-en t hatalmas sziklalpcskn zdul al!
A kontinens leghresebb nemzeti parkja, a Tanznia szaki rszn lv Szerengeti rengeteg emlsfajnak, madrnak ad otthont. Az ess vszakban a gnk sokezres csordi sztszrdnak a park dli rszn, a ds fv szavannn. Az eszsek elmltval az llatok sszegylnek, s megkezdik 800 km-es vndortjukat a nyugati fs szavannk irnyba, majd innen tovbb szak fel. A hatalmas gncsapatokhoz csatlakoznak vndorlsaik sorn az antilopok, zebrk, elefntok, zsirfok, nyomukban a ragadozk (oroszlnok, prducok) s a dgevk (saklok, hink, keselyk). Az ess idszak kezdetekor az llatok visszatrnek a fves szavannkra.
Tanznia nyugati rszn, a Tanganyika-t krnykn van a Mahale-hegyvidki Nemzeti Park. A terlet fleg csimpnzairl hres. Ebben a hegysgben l Tanznia legismertebb csimpnzcsapata, kb. ezer egyed. letmdjukat a vilg minden tjrl rkez tudsok kutatjk, s a ltogatk is megfigyelhetik ket.
Sok lmnyben lesz rszed, ha elolvasod Kittenberger Klmntl a Vadszkalandok Afrikban, A megvltozott Afrika vagy A Kilimandzsrtl Nagymarosig, illetve Szchenyi Zsigmondtl az Ahogy elkezddtt, az Afrikai tbortzek vagy a Denaturlt Afrika cm knyveket.
|
|
Legelsz gncsorda a Szerengetiben |
Kittenberger Klmn (1884 –1958) |
/Mozaik Fldrajzknyv s sajt rs vegyesen/
|