Gíza, a fáraók hagyatéka
Gíza egy fennsíkon helyezkedik el Kairó közelében. Nevezetességei a piramisok, melyek közel 5000 évesek és hatalmasak. A legmonumentálisabb Kheopsz fáraó piramisa, mely a világ hét csodájának egyike.
Szinte teljes pompájában láthatjuk, majdnem sértetlen az építmény. Az ókori Egyiptom felett 31 dinasztia uralkodott 3000 éven át. Az ő emléküket őrzik ezek az építmények. A második legnagyobb piramis Kheopsz fáraó fia, Khephrén számára épült, mely majdnem akkora, mint apjáé. A legkisebb Kheopsz unokájának, Mükerinosz fáraónak a piramisa. Mindhárom piramist a IV. dinasztia idején emelték.
100 évvel előttük még Memphistől nem messze, Szakkarában és Abüdoszban épültek a sírok, és tetejük lapos volt. Ezeket masztabáknak hívták. Ebből az építkezési stílusból alakult ki később a gúla alakú valódi piramis. Az építkezések helye meghatározó volt. A Nílus nyugati partja a napnyugtával függ össze. Mivel a fáraók isteni származása és a napisten imádása miatt a napnyugta a halált jelképezte számukra.
A piramisokat még a fáraó életében kezdték el építeni, és mindennel felszerelték, amire a fáraónak szüksége lesz túlvilági utazása során. A Kheopsz piramist 23 év alatt sikerült felépíteni. Szinte hihetetlen, hogy ennyi idő elegendő volt az ókorban az embereknek egy ekkora építmény emeléséhez. Az építkezés körül még ma is vannak viták, hogy vajon hogyan sikerült daru, emelő és minden efféle segédeszköz nélkül a több tonnás köveket megmozgatni. Elfogadott feltételezések szerint a kereket az ókori Egyiptomban még nem ismerték, de valószínűleg gördíthető kövek voltak segítségükre az anyag mozgatásához. Néhány évtizeddel ezelőtt egy csapat lelkes kutató ezzel a feltételezett egykori módszerrel felépítette a piramis hiányzó csúcsát. Több hónapig építették, és az időt és teljesítményt egybevéve, lehetetlenség az egész piramist 23 év alatt megépíteni. Akkor hogyan lehetséges, hogy az építmény mégis áll? Más feltételezések szerint az ókori egyiptomiak használtak egy sárkányrepülőhöz hasonló szerkezetet és annak segítségével juttatták fel a köveket a magasba, de erre semmilyen bizonyítékot nem találtak eddig az archeológusok. A piramisok rejtélye nem enged betekintést az ősi titokba.
/utazasnyaralas.hu/
|