Alexandria
Alexandria a Nílus deltatorkolatában fekszik, Egyiptom egyik legnagyobb kikötővárosa. A várost Nagy Sándor alapította i.e. 331-ben. Az ókor egyik legnagyobb és legpompásabb városa volt, Róma után közvetlenül a második.
A nagy kikötő déli részén állt a királyi palota az összes melléképületével együtt. Nagyon sokáig ez volt a világ szellemi központja, és itt helyezkedett el az ókor legnagyobb könyvtára is, mely akkoriban állítólag hétszázezer tekercsből állt. Itt volt még Poszeidón, a tenger isten temploma, és egy színház is. A keleti végen álltak Kleopátra tűi, mely két roppant karcsú obeliszk volt i.e. 16. századból. Ez a két obeliszk egyike manapság New Yorkban, a másika pedig Londonban található. A várostól délnyugatra áll Pompeius oszlopa, mely egyetlen vörös gránittömbből lett faragva. Magassága húsz méter, szélessége két és fél méter. I.sz. 4. században emeltette Diocletianus császár. Érdekessége, hogy Napóleon belevésette a francia katonák nevét, akik a város ostroma közben estek el.
Az ókori Alexandriának a főútja 30 méternél is hosszabb volt. Számos vízelvezető árok és oszlop még ma is jelzi az egykori utak irányát. Romokat is láthatunk szép számmal. Nyugaton pedig a Nekropolisz állt, mely a híres föld alatti Halottak városa volt. Ez egészen Kleopátra fürdőjéig vezetett. Nekropolisz nagyon sok helyen létezett, ez egy a városon kívül elhelyezkedő nagyméretű temető volt. Ezeket a halottak városát különböző okokból építették. Néhol vallási okokból, máshol a városon belül való temetkezés tilalmából adódott ezeknek a temetőknek a létrehozása. Jellemzőjük volt a művészi kivitelezés.
A századok elmúltával igen sok ókori márványszobor került Rómába és Törökországba. I.e. 30-ban a rómaiak elfoglalták Alexandriát, ekkor már a város etnikai összetétele igen vegyes volt. Leginkább görögök, egyiptomiak és zsidók éltek itt, de sok más nemzetiségű lakosa is volt a városnak, mely leginkább a kikötői kereskedelemnek volt köszönhető.
/utazasnyaralas.hu/
|