Az alexandriai világítótorony
I.e. 300 körül épült a világítótorony Alexandriában, mely a világ hét csodájának egyike. Pharos szigetén hozták létre kikötői szimbólumként, később lett belőle világítótorony. 135 méteres magasságával nagyon sokáig a legmagasabb építmény volt a Földön, mely emberi kéz által jött létre. Ennek a jelzőrendszernek a szükségessége elengedhetetlen volt, hiszen ez a partszakasz tele van zátonyokkal. I. Ptolemaiosz kezdte az építkezést, majd fia, II. Ptolemaiosz fejezte be. A terveket Szosztarosz készítette.
Az épületet már csak rekonstrukciók alapján tudjuk elképzelni, hogy milyen is lehetett, hiszen sajnos nem állt ellen az idő múlásának. A leírások alapján egészen pontos rekonstrukciót készítettek a történészek. Az építmény három fő részből állt. Hatalmas kőtömbökből állt össze az alja, mely hozzávetőlegesen 60 méter magas lehetett. Belsejében henger alakú kürtő volt, mely azt a célt szolgálta, hogy a világításhoz szükséges anyagot felhúzzák rajta. Középen egy nyolcszög alapú szint volt található, mely 30 méter magas volt. Legfelül pedig kör alakú, 7 méter magas szint volt, mely tele volt tükrökkel, melyek a fényt nagyon távolra, hozzávetőlegesen 50 km-re vetítette ki a fényt. Az építmény legtetején szobor volt található, mely nagy valószínűség szerint Poszeidónt ábrázolta, bár ezzel kapcsolatban a történészek nem értenek egyet.
A világítótorony jelentősége igen nagy volt az ókorban, nem csupán azért, mert a legmagasabb építmény volt, hanem funkciója is egyedülálló volt akkoriban. Igencsak megkönnyítette a hajósok életét, lecsökkentette a zátonyra futott hajók számát. Korabeli római pénzérméken is láthatjuk a torony képét.
Az épületet több földrengés tette a földdel egyenlővé. Az első földrengés i.sz. 956 volt, bár ez csak megrongálta, de 300 évvel később már komoly pusztítást végzett az előzőhöz hasonló természeti katasztrófa. Később erőd épült a torony helyén. Elődeikhez hasonlóan az akkori uralkodó is a már meglévő épület, jelen esetben a világítótorony, építőköveit használta fel az építkezéshez. Nagy részét a huszadik századi búvárok találták meg a tenger mélyén. Valószínűleg az egyik földrengés alkalmával zuhant a tengerbe.
Az alexandriai világítótorony hatalmas találmány volt az ókorban. Rengeteg ember életét könnyítette, vagy mentette meg a maga korában. Az ötlet egyedülálló volt, az épület pedig a leghatalmasabb nagyon sokáig.
/utazasnyaralas.hu/
|