Narmer fáraó
Az első emberek hozzávetőlegesen kétszázezer évvel ezelőtt jelentek meg a Nílus völgyében. Később, a neolitikumban a népesség már letelepedett a Líbiai sivatagban, a Nílus deltában, a Fajjúm oázisban és Felső-Egyiptomban. Az éghajlat változása miatt a népességnek egyre közelebb kellett vonulnia a Nílushoz, mert a szárazság rákényszeríttette őket. Itt alakultak ki az első városkezdemények. Ezt a szakaszt hívjuk Egyiptom történelmében predinasztikus kornak. Ekkor már kétfelé csoportosult a népesség, az egyik a Delta vidékre, a másik délre. Ekkor már számos király uralkodott délen, köztük Narmer és a Skorpió király.
Narmer volt az a meghatározó uralkodója az országnak, a predenasztikus kor utolsó uralkodója, aki számos hadjárat során legyőzte Alsó-Egyiptom királyát, majd után egyesítette az országot. Ekkor vette fel az Alsó és Felső-Egyiptom királya nevet, és az utána következő uralkodók mint egy hagyományként, vagy hatalmuk kinyilatkoztatásaként továbbra is ilyen formában viselték ezt a címet.
Az egyesítés történetét a Narmer-paletta meséli el, ahol az egyik oldalon Narmer harcol ellenfeleivel ezüstszínű, zárt koronájában. A másik oldalán, az előlapon viszont vörös színű, nyílt koronájában szemléli a lenyakazott ellenfeleket.
A két országrész különböző koronájából lett a kettős korona, mely ezentúl a fáraók ünnepi koronája volt, ezzel jelképezve, hogy az ország egységes, és a fáraó mindkét országrész felett egyenlően gyakorolja hatalmát.
Narmer utódja, Ménész fáraó alapította meg az I. dinasztiát, melyet thiniszi néven is emlegetnek. Ménész uralma alatt alapították meg a második fővárost, Memphiszt, hiszen a két országrész egyesítése után már nem volt elég egy főváros, hiszen az ország erőteljesen széttagolódott, méreteiből adódóan. Később a koronázási szertartásokat is áttették Memphiszbe, ennek jelentősége inkább az ország összetartozását volt hivatott jelképezni.
Narmer jelentősége kiemelkedő volt, hiszen ő volt az, aki végérvényesen egyesítette az országot. Később ugyan voltak próbálkozások az újra széttagolódásra, de ezek nem tartottak hosszú ideig. Így tekinthetünk úgy Narmer királyra, mint Egyiptom megalapítójára.
/utazasnyaralas.hu/
|