Elefánt sziget
Ezt a szigetet szürke gránit sziklák veszik körül, melyek olyan benyomást keltenek, mintha fürdőző elefántok lennének. Innen származik a sziget neve. Közigazgatásilag a sziget Asszuánhoz tartozik. Régebben Elephantiné külön város volt, ma már csak a sziget nevét jelöli.
Az ókorban a Két Ország déli határa volt a sziget, és a kezdetektől lakták az őslakosok ezt a helyet. Volt amikor Egyiptom határa sokkal délebbre húzódott, de akkor is a szigetnek mindig határváros jellege volt. A település mindig is önállóbb volt más városoknál, hiszen a közeli gránit bánya, továbbá a határváros jellegből adódó intenzív kereskedelem gazdaggá, jómódúvá tette a helyi lakosokat. Sokkal nagyobb előnyöket élvezett a többi birodalmi várossal szemben.
Elephantiné szigete az ókorban Khum isten fő kultuszhelye volt. A neki emelt templom komplexum az egyik legnagyobb volt Egyiptomban. Sajnos ez a templom körzet sem maradt fenn túl jó állapotban. Vannak viszont egyéb műemlékek a szigeten. Ilyen például a befejezetlen obeliszk, melyet nem véstek ki teljes mértékben a sziklából, mert vésés közben megrepedt, így félbe hagyták. Továbbá egy múmia kolosszus is van ugyanebben a gránit bányában, melyről nem lehet tudni, hogy miért hagyták ott, hiszen majdnem teljesen elkészült állapotban hagyták ott. Írásos emlék nem maradt róla, hogy miért kellett félbehagyni. A város túlvégén található sok óbirodalmi tisztviselő sír, melyek látogathatóak, továbbá a legnevezetesebb nilométer, azaz vízszintmérő is itt látható ezen a szigeten.
Az ókori település és a templom komplexum feltárásán évek óta dolgoznak a régészek, és még a mai napig is folynak a feltárások.
/utazasnyaralas.hu/
|