A Vörös-tenger
A Vörös-tenger hossza közel kétezer kilométer, melynek több mint a fele Egyiptomhoz tartozik. A tenger mélysége majdnem háromezer méter. Nevét egy algafajtának köszönheti, melynek felszínét narancs színű pigmentek borítják, ettől néha maga a tenger, a víz tűnik valóban vörösnek. Régebben összeköttetés volt a Vörös-tenger és a Mediterrán-tenger között. Valamelyest ma is van közös pontjuk, ez pedig a Szuezi-csatorna. Erre bizonyíték, hogy a csatorna megnyitásával néhány olyan halfaj jelent meg a Mediterrán-tengerben, melyet addig csak a Vörös-tengerben véltek felfedezni.
Mindezek ellenére ez a tenger eléggé el van szigetelve minden más víztől, sokkal jobban mint a többi. Ebből adódóan nagyon sok olyan halfaj található meg benne, mely kizárólag csak itt fordul elő. Talán ez is lehet az oka annak, hogy a világon ez a tenger vonzza a legtöbb búvárt. Vannak olyan városok, melyek szinte kifejezetten búvárközpontnak alakultak ki. Legismertebb és leglátogatottabb búvárközpont Hurghada. Sajnos ma már nem az a csendes halászfalu, mint ami évekkel ezelőtt volt, hiszen elözönlötték a turisták. Ezen persze semmi csodálni való nincs, hiszen a legszebb látványt ebben a térségben nyújtja a tenger mélye. Olyan halakat, továbbá olyan korallcsoportokat láthatunk itt, melyek egyedülállóak. Arra viszont jó ha figyelünk, hogy ne hozzunk fel semmit a tenger mélyéről. Természetvédelmi terület, tilos kagylót vagy koralldarabot felhozni a tengerből. A határon pedig egyenesen lehetetlen kivinni, továbbá súlyos büntetéseket szabnak ki a tenger „megrongálásáért”.
A parti merülés sajnos ma már nem olyan egyszerű, ez is a tömegturizmus következménye, hiszen a szálloda tulajdonosok, akik a part mentén építkeztek, próbálták biztonságossá tenni a fürdőzést, ezért jórészt feltöltötték a zátonyok tetejét, többnyire építőanyag törmelékkel. Ennek is megvannak az előnyei és hátrányai egyaránt. Aki fürdőzés céljából látogatja a tengert, annak kifejezetten előnyére válik ez, de a búvárok nem annyira örülnek ennek a biztonságossá tételnek, hiszen legalább huszonöt percet kell hajókáznia ahhoz, hogy érintetlen helyet találjon, mely alkalmas a merülésre.
A Hurghadai Környezetvédők Társasága 1995-ben megalakult a búvárok kezdeményezésére. Céljuk megőrizni Hurghada természeti csodáit. Ma már folyamatosan ellenőrzik az építkezéseket, melyek a part mentén folynak, hogy ne kerülhessen még egy korall zátony törmelék alá. Ezen kívül Nemzeti Parkokat hoztak létre, és folyamatosan tájékoztatják a turistákat, hogy ne rongálják a tenger kincseit. Mivel a hajók is erősen rongálták a korall zátonyokat a horgonyzással, ezért ma már csak ott szabad horgonyt vetni, ahol ezt bólya engedélyezi számukra, ez is a társaság vívmánya. Így őrzik a tenger csodáit.
/utazasnyaralas.hu/
|