Luxori templom
A luxori templom egy ókori egyiptomi templomegyüttes, mely nagyon közel van a karnaki templomhoz. Az ókori Egyiptomban még egy sugárút is létezett, mely a két komplexumot összekötötte egymással. Ez is a thébai háromság tiszteletére épült. Az Újbirodalom idején az Opet-ünnep helyszíneként játszott fontos szerepet.
Ezen a területen már a Középbirodalom korában is templomok álltak. Építését III. Amenhotep kezdte el, II. Ramszesz folytatta, és Karnakhoz hasonlóan több későbbi uralkodó is bővítette azt. Később ugyanez az épületegyüttes pogány templomként, majd keresztény szentélyként, végül mecsetként működött, tehát lényegében véve, több mint 3000 éve vallási jelentősséggel bír ez a helyszín.
Az ókori Egyiptomban az Opet-ünnep roppant nagy jelentősséggel bírt, ezt Hatsepszut idején rendezték meg először. Az ő idejében erősödött meg az a nézet, hogy a fáraó maga Amon vér szerinti gyermeke, és mivel ez a templom volt az uralkodó lelkének kultuszközpontja, ezért egyértelműen ez volt a legalkalmasabb helyszín az ünnep megtartására. Az ünnep lefolyását a templom falán lévő ábrázolásokból világosan nyomon követhetjük. Amon szobrát a szent bárkán Karnakból Luxorba viszik, ehhez kellett az akkori sugárút, hogy ezt az utat zökkenőmentesen tudja megtenni az isteni bárka és a nép. Luxorban a belső szentélyben az isten rituálisan ismét egyesül az uralkodó anyjával, aki így évről évre ismét életet ad gyermeke lelkének. Erősen hitték, hogy ekkor a fáraó megújul, erejében és lelkében egyaránt.
A XII. dinasztia óta volt ez Amon szent helye. A ma is látható templomot Szuti és Hór főépítészek irányították III. Amenhotep rendelkezése szerint, de ezeket az építkezéseket már csak az Amarna kor után sikerült befejezni. Az Amarna korban Enathon, az eretnek fáraó napszentélyt építtetett, de természetesen az összes többi építkezéséhez hasonlóan Horemheb lebontatta, ezzel is hozzájárulva ahhoz, hogy a népet visszavezesse a hagyományos hithez. II. Ramszesz idején újabb oszlopokkal körülvett udvarral bővült a templom, mely magába foglalta a bárkaszentélyeket. Ezek a szentélyek voltak az utolsók, melyek a felvonulási út mentén álltak, mely Karnakból Luxorba vezetett.
A XX. század végén 26 szobrot találtak elásva a napudvarban, melyeket céllal rejtettek itt el. Köztük volt az ismert III. Amenhotep monumentális kvarcitszobra is. Ezeket ma a Luxor Múzeumban tekinthetjük meg.
/utazasnyaralas.hu/
|